6 Νοε 2010

Μέσα στο νάο!

bluearena.gr

Δεν περνάει κανείς! Το πάλεψαν οι παίκτες του Ηρακλή, παρά τις απουσίες, παρά το άδειο Ιβανώφειο, παρά την φυγή του Πιλαφίδη και κέρδισαν στην παρατάση τον Ηλυσιακό με 82-79!
Αν και στην αρχή ο Ηρακλής απέκτησε μεγάλη διαφορά (16-2) οι φιλοξενούμενοι το "γύρισαν" και έτσι η νίκη κρίθηκε στα 5 επιπλέον λεπτά της παράτασης.
Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 67-60 αλλά οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη των παικτών του Κώστα Μέξα και ισοφάρισαν 67-67, 1:30 πριν το τέλος. Με βολή του Δέσπου το σκορ έγινε 68-67 ενώ στην επόμενη επίθεση ο Λεωνίδας Κασελάκης με καλάθι και φάουλ έκανε το 68-70, αλλά στην τελευταία επίθεση ο Εϊτουταβίτσιους πέτυχε το δίποντο και ισοφάρισε σε 70-70.
Στα 14΄΄ που απέμεναν, οι φιλοξενούμενοι ήταν άστοχοι, με τον Χατζή σε τρίποντο και ο αγώνας πήγε στην παράταση. Εκεί, με καλάθια των Πέτροβιτς, Εϊτουταβίτσιους, ο Ηρακλής προηγήθηκε με 77-71 και διατήρησε το προβάδισμα ως το τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 24-12, 37-34, 54-46, 70-70 (κ.α.), 82-79.